Російська меншина в Україні: сучасні виклики

Mniejszość rosyjska na Ukrainie – współczesne wyzwania

Автор(и)

  • Beata A. Orłowska Akademiа im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

DOI:

https://doi.org/10.31861/mhpi2020.42.180-188

Ключові слова:

етнічна меншина, ідентичність, культурна безпека

Анотація

Дана робота є спробою представити проблеми, з якими стикається російська меншина, що проживає в Україні, з польської точки зору. Присутність національних меншин у різних країнах світу є непоодиноким явищем. Однак розгляд проблем, з якими вони стикаються, демонструє неоднозначність їх становища. Закони Європейського Союзу та інші міжнародні й національні нормативні акти, з одного боку, підкреслюють турботу про меншини та їх права. З іншого боку, можна спостерігати багато проблем, які меншинам потрібно вирішувати залежно від багатьох різних факторів. Це важливий елемент культурної безпеки представників окремих меншин, а також культурної безпеки більшості. Основним питанням, яке обговорюється в статті, є поточні виклики, з якими стикається найбільша національна меншина в Україні. Наукова новизна статті передбачає розгляд проблеми російської меншини в Україні з польської точки зору. Автор намагається представити як історичний контекст, так і детермінанти ідентичності, пов’язані її з мовою чи релігією. Контекст Криму також став важливим аспектом, який є вирішальним для сприйняття російської меншини в Україні. Представлені контексти – це сучасні виклики, які стоять перед російською меншиною в Україні, в умовах боротьби за культурну безпеку держави перебування. Особливість цієї статті полягає у аналізі статистичних даних, підходів та думок щодо росіян, які проживають в Україні, саме з точки зору Польщі, як їхнього сусіда. Автор проводить думку, що конкретна ситуація, що склалася в Україні, демонструє, що національна ідентичність України не може ґрунтуватися лише на етнічному контексті. Українську ідентичність потрібно розглядати з більш широкої точки зору, заглиблюючись у територіальні та цивільні критерії. Саме вони визначають і визначатимуть «Я» України. Чисельність російської меншини в Україні все ще впливає на її ідентичність. Тому її потрібно спостерігати та досліджувати, щоб зрозуміти та краще сформувати відносини між більшістю та меншістю.

Біографія автора

Beata A. Orłowska, Akademiа im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie pedagogiki (Доктор соціальних наук в галузі педагогіки)

Посилання

Arel D., Spokusa „nacjonalizacji” ukrainskoji derzhawy, w: Suczasnist. Literatura, nauka, mystectwo, suspilne zhytja, 12 grudzień 1995.

Bukkvoll T., Ukraine and European Security, Wyd. Royal Institute of International Affaris, London 1997.

Calvocoressi P., Polityka międzynarodowa po 1945 roku, Książka i Wiedza, Warszawa 1998r.

Informator Ekonomiczny. Ukraina, Ambasada RP w Kijowie, marzec 2020.

Konstytucja Ukrainy, Tłumaczenie Ewa Toczek, Tłumaczenie zmian Andrzej Kubik, Jarosław Turłukowski, Kancelaria Sejmu 2018, http://biblioteka.sejm.gov.pl/wp-content/uploads/2018/02/ Ukraina_pol_010118-1.pdf [dostęp 25.10.2020].

Lelonek A., Mniejszość rosyjska i rosyjskojęzyczna na Ukrainie, Wyższa Szkoła Cła i Logistyki, Warszawa 2011.

Mojsiewicz Cz., Wspólnota Niepodległych Państw i jej problemy. Stosunki międzynarodowe, Alta 2, Wrocław 2004.

Potulski J., Społeczno-kulturowy kontekst aktywności międzynarodowej Federacji Rosyjskiej, Uniwersytet Gdański, Gdańsk 2008.

Sołżenicyn A., Rosja w zapaści, Wyd. Bertelsmann Media, Warszawa 1999.

Szporluk R., Russia, Ukraine, and the Breakup of the Soviet Union, Hoover Institution Press, Stanford, 2000.

Wamslej J., Lewis G. J., Geografia człowieka. Podejście behawioralne, PWN, Warszawa 1997.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-12-15

Як цитувати

Orłowska, B. A. (2020). Російська меншина в Україні: сучасні виклики: Mniejszość rosyjska na Ukrainie – współczesne wyzwania . Історико-політичні проблеми сучасного світу, (42), 180-188. https://doi.org/10.31861/mhpi2020.42.180-188