Походження інституту державного представництва на території Молдови
DOI:
https://doi.org/10.31861/mhpi2018.37-38.166-173Анотація
Після здобуття незалежності у Республіці Молдова розпочався процес побудови нової системи державного управління. Особливу роль у ньому надано інституціоналізації територіальної державної адміністрації. З часу прийняття нормативної бази у листопаді 1998 р., який створив префектурне відомство, і дотепер у спробах реформування місцевої державної адміністрації та для консолідації деконцентрованої адміністрації було створено кілька моделей представництва держави. Важливо зазначити, що наша країна у своїй історичній еволюції встановила певні традиції щодо представництва держави на своїй території, яка могла б бути перейнята та адаптована у процесі побудови нинішньої системи державного управління. З цих причин ми маємо намір проаналізувати інститути місцевої адміністрації у Молдові та їх функціональні компоненти.
Адміністрація румунських феодальних держав мала яскраво виражений централізм, що визначалося необхідністю зміцнення єдності та цілісності держави. Усі феодальні інститути в румунських державах були нерозривно пов'язані з правителем, людиною та його функціями. Правитель не лише виконував усі функції держави, але й здійснював їх безпосередньо або через делегатів, тим самим забезпечивши лідерство та безпосередньо беручи участь разом із представниками панівного класу у створенні та організації судової і військової влади, податкових структур.
Принцип делегування влади передбачає передачу компетенції та відповідальності від центру деяким місцевим агентам державної влади, що діють в ім'я та в межах повноважень Правителя.
Вищу посаду обіймав «pârcălab» (пиркелаб), один з найстаріших і найважливіших сановників румунських країн. Він представляв правителя і забезпечував виконання королівських рішень всередині країни, тому мав велику владу в країні, перебуваючи на вершині адміністративної ієрархії місцевих губернаторів. Через це «пиркелаб» і старости обиралися правителем з великих бояр.
Таким чином, інститут державного представництва має багаті історичні традиції і бере початок ще з часів Молдовського королівства. Пиркелаб виконував важливі юридичні, військові, фіскальні функції, а поряд з іншими королівськими слугами був механізмом управління земельними ресурсами. За час своєї еволюції цей інститут зазнав змін, але сутність залишається стабільною, щоб представляти центральну владу на місцевому рівні.
Ключові слова: Молдова, адміністративна реформа, правитель, представник на території
Посилання
2. Cantemir D. (2007) Descrierea Moldovei. Chişinău: Cartea Moldovei.
3. Cocîrlă P. (1991) Tîrgurile sau oraşele Moldovei în epoca feudală sec.XV-XVIII, Chişinău.
4. Giurescu C.C. (2010) Istoria românilor. vol.III. Bucureşti: All.
5. Grigoraş N. (1971) Instituţii feudale din Moldova: Organizarea de stat până la mijlocul secolului al 18-lea. Bucureşti: Acad. R.S.R.
6. Gumenîi I. (2002) Istoria ţinutului Hotin: de la origini până la 1806. Chişinău: Civitas.
7. Iorga N. (1992) Istoria românilor pentru poporul românesc. Chişinău: Uniunea Scriitorilor.
8. Oroveanu M. (1992) Istoria dreptului românesc şi evoluţia instituţiilor constituţionale. Bucureşti: Cerma.
9. Pînzar I., Satco E. (1995) Prefectura: Repere istorice locale. Iaşi: Junimea.
10. Sîmboteanu A. (2009) Istoria administraţiei publice din Moldova. Chişinău: CEP USM.
11. Stoicescu N. (1968) Sfatul domnesc şi marii dregători din Ţara Românească şi Moldova (sec.XIV-XVII), Bucureşti: Editura Academiei R.S.R.
12. Ţop D., Savu Ciobanu L. (2011) Istoria administraţiei româneşti. Tîrgovişte: Bibliotheca.