Політичні механізми інтеграції російського націоналізму в політичний простір Автономної Республіки Крим
DOI:
https://doi.org/10.31861/mhpi2016.33-34.353-368Анотація
У статті визначено особливості та структура політичних механізмів інтеграції російського націоналізму у політичний простір Автономної Республіки Крим упродовж 1991–2014 рр. Доведено, що політичну стратегію інтеграції в політичний простір української автономії російський націоналізм будував на принципах формування керованої сукупності акторів і суб’єктів регіонального політичного процесу та громадянського простору й інкорпорації своїх агентів впливу до інститутів політичної влади АРК. Обґрунтовано, що сутність політичної складової стратегії діяльності російського імперського націоналізму в Криму полягала у створенні на основі російської національної меншини (за статусом) самостійного етносоціального організму з претензією на власне державно-територіальне утворення.
У висновках наголошується, що структурно, процес використання політичних механізмів інтеграції російського націоналізму в АРК представлений у вигляді трьох послідовних етапів. На першому етапі були визначені політичні цілі російського націоналізму в Криму, які мали імперський характер, тож передбачали окреслення ключових напрямів та системи організаційних заходів, які були зорієнтовані у політичну, економічну, етнонаціональну, соціокультурну та інформаційну сфери життєдіяльності кримського півострова. На другому етапі на рівні політичних інститутів Російської Федерації була вироблена система виперджувальних ініціатив, спрямованих на ослаблення впливу інститутів політичної влади України на території автономії та сукупність тактичних прийомів, що дозволяли оперативно реагувати на фактичні (хоча і нечисленні) виклики проукраїнських ініціатив. На третьому етапі була сформована система дієвих механізмів лобіювання, інституціональної взаємодії, форм, методів та прийомів відтворення смислів російського імперського націоналізму в АРК на рівні всіх рівнів даного соціального простору – політичному, етнонаціональному, соціокультурному та економічному.
Ключові слова: Автономна республіка Крим, Російська Федерація, російський націоналізм, політична інтеграція, механізми інтеграції, політичні смисли